Jaki wpływ na rozwój małego dziecka mają zabawy plastyczne?
Istnieje wiele form zabaw pozytywnie wpływających na rozwój dziecka – tego najmłodszego, jak i nieco starszego. Maluchy powinny uczestniczyć we wszelkiego rodzaju grach sportowych, zajęciach ogólnorozwojowych, a także zabawach plastycznych. Warto pamiętać o tym, by dążyć do stworzenia dziecku odpowiednich warunków do tego, by mogło ono z powodzeniem rozwijać m.in. swoje umiejętności motoryczne. Zapraszamy do lektury krótkiego artykułu, w którym tłumaczymy, jaki wpływ na rozwój małego dziecka mają zabawy plastyczne. W jaki sposób poprawić koordynację wzrokowo-ruchową maluszka?
Kiedy rozpocząć zabawy plastyczne z dzieckiem?
Wielu osobom może wydawać się, że dziecko rozpoczyna zabawy z plastyką dopiero w przedszkolu lub w szkole, kiedy zaczyna przynosić do domu pierwsze rysunki i wyklejanki. Nic bardziej mylnego, gdyż okazuje się, że już w wieku niemowlęcym, można wprowadzać pewne formy zabaw, które efektywnie wpływają na rozwój motoryki dziecka, a także pobudzają jego zmysły – szczególnie dotyk oraz wzrok. Wskazane jest więc, aby spróbować zaangażować maluszka w zabawę piaskiem kinetycznym stworzonym na bazie mąki kukurydzianej, zabarwionym makaronem lub jogurtem, domową ciastoliną, czy owocową galaretką. Kolorowe elementy, różne materiały i kształty pobudzają zmysły dziecka, a także jego ciekawość wobec otaczającego świata.
Zajęcia plastyczne realizowane w późniejszym wieku – przedszkolnym i szkolnym, mają za zadanie rozwijać percepcję, motorykę i kreatywność dziecka, a ponadto poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową. Warto pamiętać, że jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania i realizowania codziennych zadań, do których należy m.in. szczotkowanie zębów, wycinanie, czy wiązanie sznurówek.
Jakie zabawy plastyczne dla maluchów?
Poza wspomnianymi zabawami dla najmłodszych, podczas których wykorzystuje się składniki spożywcze dostępne w każdej kuchni, istnieje wiele innych zabaw plastycznych korzystnie wpływających na rozwój dziecka. Zalicza się do nich m.in. puszczanie baniek, tworzenie kształtów z plasteliny, czy też malowanie rękami lub stopami. Dla starszych dzieci poleca się oczywiście wycinanki, wyklejanki, czy rysowanie po szlaczkach.
Żłobek lub przedszkole powinno więc zadbać o to, by zorganizować dzieciom czas i odpowiednie warunki, które zachęcą najmłodszych do udziału w ciekawych zajęciach plastycznych wspomagających ich rozwój.